OM eist negen jaar cel voor verstikken Duitse studente Emmen

OM eist negen jaar cel voor verstikken Duitse studente Emmen

Geschreven door | 2019-06-27T20:16:23+00:00 27 juni, 2019|Rechtbank|
Het Openbaar Ministerie heeft tegen de 20-jarige Michael N. uit Harare (Zimbabwe) negen jaar cel geëist.
Volgens het OM verstikte de man vorig jaar op 3 september in Emmen een Duitse studente met een kussen. De officier van justitie gaat uit van doodslag, omdat er sprake was van doelbewust handelen waarbij hij tijd had om zich te kunnen bedenken.

Verdachte belde zelf 112
N. en het slachtoffer woonden op dat moment in hetzelfde appartement. Beiden studeerden aan de NHL Stenden in Emmen. N. belde die vroege ochtend zelf het alarmnummer 112 en riep dat hij een vriendin had vermoord. De politie vond het lichaam van de vrouw naast haar bed en probeerden haar vergeefs te reanimeren. Het slachtoffer had een steekwond in haar hals.

Het OM verwijt de man dat hij de vrouw met een mes in haar hals stak en haar met een kussen smoorde. Het was een ongeluk, zei N. tegen de rechters. Hij wilde dat ze zou stoppen met schreeuwen. Twee pathologen stelden vast dat de steekwond in de hals niet dodelijk was. Volgens een patholoog van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) kan de studente ook zijn overleden aan de gevolgen van hartritmestoornissen of een afwijking aan haar kransslagader.

De hartritmestoornis kan zijn ontstaan door stress, stelde de deskundige vast. “De stress is het gevolg van de handelingen van verdachte”, zei de officier van justitie. Voordat N. het alarmnummer belde, zocht hij op zijn telefoon naar informatie over zelfmoord. Dit past volgens de officier van justitie bij de verklaring van de man dat hij zelfmoord wilde plegen en geen plan had om de vrouw te doden.

Bij N. zijn stoornissen geconstateerd, maar die speelden geen grote rol tijdens het plegen van het delict. De officier vindt dat hier sprake is van licht verminderde toerekenbaarheid van de verdachte.

Reanimeren
Volgens de twee advocaten heeft N. Leonore gereanimeerd toen hij zag dat ‘het leven uit haar gezicht trok’. Mogelijk leefde ze nog toen hij haar achterliet in haar slaapkamer. Doordat ze leefde kan ze op eigen kracht uit bed zijn gevallen, zei de raadsman.

Kennissen en vrienden van N. verklaarden later dat er geen amoureuze relatie was tussen N. en Leonore. Ook zagen zij N. niet als een gewelddadig persoon. N. leek zich voor te bereiden op zijn nieuw leven in Zweden. Hij was in die periode daardoor teruggetrokken en somber. Hij had geen intentie om Leonore te doden. Daarnaast hebben pathologen feitelijk geen exacte doodsoorzaak vastgesteld, zei de advocaat.

Het is niet gezegd dat Leonore is overleden door toedoen van N., zei de raadsman. De puntbloedingen die in de ogen van Leonore en haar lippen zijn aangetroffen kunnen door verwurging zijn veroorzaakt, maar ook doordat ze werd gereanimeerd, zei de advocaat. “Er is geen eenduidig bewijs dat Leonore is verstikt in een kussen”.

Verdachte opnieuw onwel
Eigenlijk zou de rechtszaak op vrijdag 14 juni plaatsvinden. De zaak werd uitgesteld omdat Michael N. op weg naar de rechtbank onwel werd. Na enkele dagen in het ziekenhuis ging hij terug naar de gevangenis.

Vandaag verscheen hij in zijn rolstoel op de zitting. N. hoorde het verhaal van de officier gelaten aan. Hij werd daarna in zijn rolstoel de zittingszaal uitgerold, omdat hij opnieuw onwel was geraakt.

De man verblijft in een Penitentiair Psychiatrische Centrum (PPC). Het innemen van de medicijnen was niet helemaal goed verlopen, waardoor de man zich niet goed voelde. Na een kwartier kwam hij in zijn rolstoel de zaal weer in.

N. kampt sinds zijn aanhouding aan een Post Traumatisch Stresssyndroom (PTSS). Hij lag in de boeien toen hij toekeek hoe Leonore werd gereanimeerd. Dit heeft de man als traumatisch ervaren. Hij lijdt aan flashbacks en gebruikt medicatie.

Over de auteur:

Marjan Buring is eigenaar van het Algemeen Drents Persbureau. Ze is sinds 2000 rechtbankverslaggever. Daarnaast schrijft ze algemene nieuws- of achtergrondverhalen. Twitteraars kennen haar als @Marjannnnn